A -  B -  C -  D -  E -  F -  G -  H -  I -  J -  K  -  L  -  M -  N - O  -  P -  R -  S -  Š -  T -  U -  V -  Z -  Ž

 

Psichofiziniai reiškiniai (paranormalieji reiškiniai, parapsichologiniai reiškiniai, psi-reiškiniai), reiškiniai, kuriuos sukelia žmogaus ar gyvūno energinė informacinė sąveika su fizine ar biologine sistema. Šis reiškinių pavadinimas atspindi jų esmę – sąmonės (jos generuojamos minties) poveikį materijai. Šis faktas prieštarauja materialistinei mokslo paradigmai, kuri postuluoja, kad materija yra pirminė, sąmonė antrinė ir todėl negali valdyti materijos.

Šių reiškinių plati įvairovė, o XXI a. pastebima vis daugiau naujų. Psichofiziniai reiškiniai skirstomi į ekstramotorinius ir ekstrasensorinius.

Ekstramotoriniuose reiškiniuose sąmonė keičia fizinės ar biologinės sistemos būseną. Būsenos pasikeitimų būna labai įvairių. Jei kinta objekto padėtis erdvėje, toks reiškinys vadinamas psichokineze (telekineze, levitacijateleportacija). Poveikis būna tikslinis ar atsitiktinis, rezultatas gali būti neryškus (mikroskopinio lygmens) ar stebimas vizualiai, pvz., telekinezė, pirokinezė. Sąmonės poveikis gali būti ir galingas, sukeliantis poltergeisto įvykius. Ekstramotorikos pavyzdys biologinėms sistemoms – žmogaus pasveikimas po bioenerginio poveikio.

Ekstrasensoriniai reiškiniai apima ekstrasensorinį suvokimą, informacijos gavimą iš šaltinių, kurie „įprastiems“ žmogaus jutimo organams nepasiekiami. Šiai psichofizinių reiškinių grupei priklauso: telepatija, empatija, aiškiaregystė, dermaregystė, introspekcija, retrospekcija, psichometrija, prekognicija ir kt.

Ekstrasensoriniai gebėjimai gali būti įgimti arba išlavinti specialiomis metodikomis. Tačiau neretai tokias savybes žmogus įgauna po ekstremalių, gyvybei pavojingų poveikių – galvos smegenų traumų, žaibo trenksmo, poveikio aukšta įtampa ir kt.

Ekstrasensorinis suvokimas būdingas ir gyvūnams, pvz., naminiai gyvūnai gali įspėti šeimininko norą (empatija), numatyti drastiškas orų permainas, gresiančius rimtus pavojus (prekognicija).