A -  B -  C -  D -  E -  F -  G -  H -  I -  J -  K  -  L  -  M -  N - O  -  P -  R -  S -  Š -  T -  U -  V -  Z -  Ž

 

Aksakov Aleksandr Nikolajevič (Aleksandras Nikolajevičius Aksakovas, 1832-1903), rusų publicistas, vertėjas, aktyvus spiritualizmo tyrėjas ir idėjų propaguotojas, termino telekinezė autorius. Rašytojo S. T. Aksakovo sūnėnas.

Ėjo vidaus reikalų ministerijos aukštų pareigūnų, valstybės patarėjo pareigas. Kartu su žinomu chemiku A. M. Butlerovu ir zoologu N. P. Vagneriu organizuodavo spiritizmo seansus, sukėlusius platų atgarsį ir sudominusius žinomus rašytojus F. M. Dostojevskį bei N. S. Leskovą. 

Dar mokydamasis licėjuje nuodugniai susipažino su Swedenborgo Emanuelio mokymu. 1986 m. Leipcige išleido savo vertimą iš lotynų kalbos: „Apie dangų, pasaulį, pragarą, kaip juos matė ir girdėjo E. Svedenborgas.“ Ten pat išleido „Evangelija pagal Svedenborgą“ (1864), „Svedenborgo racionalizmas. Jo mokymo apie Šv. Raštą kritinis tyrimas“ (1870), „Būties Knyga pagal Svedenborgą“ (1870).

Paslaptingais žmogaus psichikos reiškiniais A. Aksakovas susidomėjo dar 1855 m., o nuo 1870 m. ėmė dalyvauti spiritizmo seansuose. XIX a. septintojo d-mečio antroje pusėje, radęs amerikiečių spiritualisto Daviso Andrew Jacksono kūryboje savo filosofijos patvirtinimą, išleido kelis A. Daviso vertimus vokiečių kalba. Savo vertimus iš anglų ir vokiečių kalbų, straipsnius, skirtus „gyvuliniam magnetizmui“ (hipnozei) ir spiritizmui, jis spausdino Leipcige, o gal ir Peterburge. Nuo 1874 m. A. Aksakovas Leipcige leido mėnesinį žurnalą Psychische Studien, skirtą mažai žinomų psichikos reiškinių tyrimams. 1893 m., atsakydamas į vokiečių filosofo Karlo Roberto Eduardo von Hartmanno traktatą Der Spiritizmus (1885), išleido savo knygą „Animizmas ir spiritizmas“. Vėliau su juo tęsė polemiką.  

2023 09 18