A -  B -  C -  D -  E -  F -  G -  H -  I -  J -  K  -  L  -  M -  N - O  -  P -  R -  S -  Š -  T -  U -  V -  Z -  Ž

 

Zombis, gyvas numirėlis, magišku (magija) būdu atgaivintas numirėlis, kuris praradęs savikontrolę, nereaguoja į aplinką ir be emocijų paklūsta kitų asmenų komandoms, biorobotas. Pavadinimas susijęs su Afrikos burtininkų, gyvenusių Dagomėjos rajone (šiuolaikinis Beninas), vėliau Haityje, magiškais vudu veiksmais. Perkeltine prasme – žmogus, nesugebantis savarankiškai mąstyti ir aklai vykdantis kokių nors idėjų, ideologijų, destrukcinių kultų nuostatas.

Tiksli žodžio kilmė nežinoma. Pagal [1]versiją, žodis kilęs iš zumbi (vakarų Afrika) – fetišas, kt. šaltinių versijos: nzambi (Afrikos bantų k.) – smulkioji dievybė arba numirėlio siela, žambi (vakarų Afrikos dialektas) – vaiduoklis, zonbi (Haičio kreolų k.) – mistinis personažas.

Apie prisikėlusius numirėlius rašė ezoterikos klasikas Georgijus Gurdžijevas[2] (rus. Георгий Иванович Гурджиев, 1866-1949).

Anglų k. literatūroje žodis zombis pirmą kartą pasirodė 1929. Tada žinomas amerikiečių okultistas (okultizmas), magijos tyrėjas, keliautojas, rašytojas ir žurnalistas Viljamas Sibrukas (angl. William Buehler Seabrook, 1884-1945) išleido knygą pavadinimu „Magijos sala“[3], kurioje aprašė savo gyvenimą Haičio džiunglėse pas garsiąją vietos burtininkę. Pelnęs jos pasitikėjimą V. Sibrukas galėjo stebėti daugelį vudu ritualų. Vienas šios knygos skyrius „Numirėliai dirba cukranendrių plantacijose“ skirtas magijai ir žmonių zombiavimui.

Ritualo metu aukai į maistą įberia nuodingų miltelių, kurie jai sukelia būseną, niekuo nesiskiriančią nuo mirties. Po kelių dienų numirėlį maginiu būdu atgaivina. Pats ritualas, matyt, neapsieina be anapusinių tamsiųjų jėgų, kurios mainais į žmogaus energiją, sielą, kitas jo sandaros dalis turi po atgaivinimo palaikyti jo gyvybę. Bet jis jau ne žmogus, o padaras, praradęs sielą (jeigu ją turėjo), emocijas, kai kuriuos sąmonės darinius, praeito gyvenimo atmintį, tačiau išsaugojęs galimybę judėti ir dirbti nesudėtingą fizinį darbą. Tokios būtybės psichika ir sąmonė tarytum ištrinta, ji neprisimena praeito gyvenimo normų, moralinių etinių kriterijų, todėl paklusniai vykdo bet kurią burtininko komandą. Iš esmės, jis yra vergas, dirbantis už pavalgymą.

Paprastai zombiai gyvena neilgai. Ar tokie ritualai atliekami dabar, galima tik spėlioti.

 

 

___________________________________________________________

1. The Concise Oxford Dictionary.

2. Гурджиев Г. И. Встречи с замечательными людьми / Пер. с англ. И. В. Гаврилова. – М.: ФАИР-ПРЕСС, 2001. – 400 с.

3. William Buehler Seabrook. The Magic Island. Courier Dover Publications, 2016. 432 p.